Webdeveloper to dosyć obco brzmiąca nazwa stanowiska pracy, z jakim często możemy się spotkać przeglądając ogłoszenia w portalach zajmujących się kojarzeniem pracodawców z pracownikami. Uwagę zwracają zwłaszcza dość wysokie widełki zarobków, o ile już zdarza się, że są podane w ogłoszeniu, oraz stosunkowo niskie wymagania związane z umiejętnościami i wiedzą programistyczną. Oczywiście wymagania niskie w porównaniu z ogłoszeniami o poszukiwaniu programisty znającego kilka języków programowania (dla laika zapewne brzmią one podobnie).
Kim jest webdeveloper?
W każdym razie webdeveloper to człowiek, który zajmuje się, najogólniej rzecz ujmując, pracą związaną z tworzeniem witryn i aplikacji internetowych. Do jego obowiązków należy również dbanie o ich prawidłowe funkcjonowanie, rozwijanie ich o nowe funkcje i tym podobne zajęcia.
Podstawowym narzędziem pracy webdeveloperów są znajomość html i css, java script oraz umiejętność pracy z bazami danych. Oczywiście im wyższe kwalifikacje tym lepiej, ale od pracownika wykonującego podobny zawód oczekuje się raczej stricte wiedzy potrzebnej do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi.
Zastanawiacie się pewnie, czy w dobie ogólnodostępnych, darmowych i bardzo prostych w obsłudze systemów do zarządzania treścią (cms) w stylu wordpressa ktoś taki jest jeszcze w ogóle potrzebny. Nie lepiej po prostu zatrudnić programistę z większym zasobem wiedzy i możliwościami z nią związanymi?
Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. W tym przypadku kluczem jest wysoka specjalizacja w danym zakresie wykonywanych zadań, oraz … koszty. Zwykle zarobki tych specjalistów są sporo niższe niż to czego życzyłby sobie bardziej zaawansowany programista.
Rozwój technologii
Oczywiście rozwój technologii i wszelkie dostępne za darmo, lub za niewielką opłatą, aplikacje umożliwiające samodzielne stworzenie strony www sprawiają, że bardzo wielu, zwłaszcza małych przedsiębiorców, decyduje się na wykonanie i zarządzanie własną stroną we własnym zakresie. Wychodzi to czasem bardzo różnie i bywa, że ma opłakane skutki, ale to już temat na całkiem inną historię.
Mimo powyższego ciężko się zgodzić z twierdzeniem: webdeveloper ginący zawód w branży IT.
Łatwość tworzenia stron internetowych dotyczy wyłącznie prostych projektów typu – strona wizytówka firmy, a i tak wiele osób ma problemy z poprawnym wykonaniem tego typu pracy. Nawet jeśli jakiś przedsiębiorca potrafiłby wykonać wszystkie czynności niezbędne do stworzenia witryny www to i tak ciężko byłoby mu znaleźć czas na zarządzanie i rozwijanie projektu.