Każda strona internetowa, którą możemy znaleźć w internecie musi oprócz domeny i jakiejkolwiek treści posiadać również wirtualne miejsce, na którym zostanie umieszczona. To miejsce nie jest tak do końca wirtualne, bowiem jest to wydzielona na jakimś serwerze, czyli fizycznie istniejącym urządzeniu, przestrzeń jaką zajmuje wraz z zasobami z jakich może korzystać (np. określona pamięć ram).
Niezależnie zatem od tego czy zamierzacie otworzyć sklep internetowy, stronę – wizytówkę swojej firmy czy prowadzić bloga na interesujący was temat, musicie pomyśleć o miejscu gdzie dane będą się znajdować, czyli o serwerze.
Darmowe blogi
W przypadku zwykłego bloga sprawa będzie najprostsza ponieważ istnieje wiele darmowych serwisów blogowych, które oprócz możliwości korzystania z określonego oprogramowania (skryptu) dają również możliwość bezpłatnego hostowania takiego bloga na własnych serwerach. Ma to oczywiście swoje ograniczenia na przykład brak możliwości umieszczenia reklam na niektórych lub dość ograniczone swoboda, ale zawsze jest to rozwiązanie darmowe i nie wymagające praktycznie żadnej wiedzy informatycznej.
Inną sprawą są poważniejsze przedsięwzięcia czyli strony komercyjne, choćby blogi, czy choćby sklepy internetowe. Tu już zazwyczaj sami musimy zadbać o miejsce dla swojej witryny. Istnieją oczywiście firmy, które w zamian za odpowiedni abonament zajmą się nie tylko udostępnieniem skryptu e-sklepu oraz umieszczeniem go na serwerze, ale ich minusem jest konieczność korzystania z ich autorskiego oprogramowania i często dość wysokie opłaty.
Wykupienie miejsca serwera
Bardziej ambitnym pozostaje zatem wykupienie serwera dedykowanego lub też hostingu, czyli części miejsca i zasobów jakiegoś serwera, w wyspecjalizowanej firmie.
Z pewnością też spotkaliście się z opiniami, że sam hosting może okazać się niewystarczający dla waszego projektu dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: Hosting serwera – czy warto? Czy może lepszym rozwiązaniem będzie od razu dużo mocniejszy serwer dedykowany.
Cóż wiele zależy od tego jaki projekt zamierzacie poprowadzić i jakich zasobów będzie on wymagał. Dla średniej strony internetowej czy niewielkiego sklepu zwykły hosting może okazać aż nadto wystarczającym rozwiązaniem. Ilość udostępnianego miejsca i zasobów serwera jest czasem tak duża, że i tak nie zdołacie ich w pełni wykorzystać.
Problem może się zacząć dopiero wraz z zyskiwaniem popularności waszego serwisu. Ilość odwiedzających może bowiem przekroczyć możliwości wykupionego pakietu, ale w tej sytuacji zawsze można przejść na wydajniejszą maszynę.