misjanet.pl

misjanet.pl – e-commerce, firma, urządzenia

Urządzenia

Gdzie to pomieścić?

Coraz większe ilości danych oraz programy, które mają coraz większe rozmiary sprawiają, że potrzebujemy coraz większych dysków twardych. W przypadku komputerów stacjonarnych nie ma z tym większego problemu. Możemy w każdej chwili zainwestować i dołożyć kolejny dysk do naszego zestawu.

Co w przypadku laptopów?

Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku komputerów przenośnych sprawa zmieniła się mocno na przestrzeni lat. Laptopy niegdyś miały możliwość edycji hardware-u. Na dzień dzisiejszy sprzęt taki jest mocno zintegrowany, żeby zniwelować wagę i rozmiar. Rynek software jednak nie zatrzymuje się, ciągłe nowinki powodują, że rozmiary plików rosną. Najlepszym przykładem jest rynek gier. Coraz częściej gry kupujemy w formie cyfrowej, co oznacza, że pliki instalacyjne musimy pobrać na dysk twardy. Jedynym rozwiązaniem są dyski zewnętrzne. Kiedy wybieramy dysk zewnętrzny mamy do wyboru dyski HDD i SSD. Są to zupełnie różne od siebie technologie. W przypadku HDD aspektem, który przemawia za kupnem jest cena. Są zwyczajnie tanie. Niestety mają w sobie ruchome elementy, które mogą z czasem odmówić dalszej współpracy. Jest to oczywiście kwestia lat, jednak warto mieć to na uwadze.

Charakterystyka dysków SSD

Dyski SSD są oparte na technologii flash. Dzięki czemu pracują bezgłośnie a jednocześnie nie istnieje możliwość zepsucia ruchomych elementów – bo ich nie ma. Są dużo szybsze niż ich poprzednicy, dzięki czemu duże pliki szybciej można zgrać. Za prędkością tego rozwiązania przemawia jeszcze jedna rzecz. Nie spowolnią naszego komputera. W przypadku w którym prędkość działania sprzętu ma kluczowe znaczenie, wtedy wybór jest bardzo prosty. Jeśli potrzebujemy zbudować domowy serwer o olbrzymiej pamięci, wtedy warto zastanowić się nad wykorzystaniem starszej technologii. W dużo niższej cenie otrzymamy bowiem dużo więcej przestrzeni dla plików. Wszystko zależne jest więc od celu jaki chcemy osiągnąć z pomocą zestawu, który budujemy. Dyski przenośne pozwalają nam też na przenoszenie danych między komputerami. W końcu są dosyć kompaktowe, więc wykorzystanie ich jest dobrym pomysłem. Przy takim rozwiązaniu trzeba mieć na uwadze, że dysk HDD nie lubi odwracania do góry nogami.

Chcąc rozbudować sprzęt o kolejny dysk lub kiedy mamy potrzebę przenoszenia dużych plików pomiędzy komputerami warto pomyśleć o dysku zewnętrznym. Trzeba mieć na uwadze, że dyski według technologii różnią się prędkością pracy. Różnią się także ceną, więc istotnym elementem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji powinno być zastosowanie.