Tutaj jesteś

Gdzie to pomieścić?

20 października 2019 Urządzenia

Coraz większe ilości danych oraz programy, które mają coraz większe rozmiary sprawiają, że potrzebujemy coraz większych dysków twardych. W przypadku komputerów stacjonarnych nie ma z tym większego problemu. Możemy w każdej chwili zainwestować i dołożyć kolejny dysk do naszego zestawu.

Co w przypadku laptopów?

Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W przypadku komputerów przenośnych sprawa zmieniła się mocno na przestrzeni lat. Laptopy niegdyś miały możliwość edycji hardware-u. Na dzień dzisiejszy sprzęt taki jest mocno zintegrowany, żeby zniwelować wagę i rozmiar. Rynek software jednak nie zatrzymuje się, ciągłe nowinki powodują, że rozmiary plików rosną. Najlepszym przykładem jest rynek gier. Coraz częściej gry kupujemy w formie cyfrowej, co oznacza, że pliki instalacyjne musimy pobrać na dysk twardy. Jedynym rozwiązaniem są dyski zewnętrzne. Kiedy wybieramy dysk zewnętrzny mamy do wyboru dyski HDD i SSD. Są to zupełnie różne od siebie technologie. W przypadku HDD aspektem, który przemawia za kupnem jest cena. Są zwyczajnie tanie. Niestety mają w sobie ruchome elementy, które mogą z czasem odmówić dalszej współpracy. Jest to oczywiście kwestia lat, jednak warto mieć to na uwadze.

Charakterystyka dysków SSD

Dyski SSD są oparte na technologii flash. Dzięki czemu pracują bezgłośnie a jednocześnie nie istnieje możliwość zepsucia ruchomych elementów – bo ich nie ma. Są dużo szybsze niż ich poprzednicy, dzięki czemu duże pliki szybciej można zgrać. Za prędkością tego rozwiązania przemawia jeszcze jedna rzecz. Nie spowolnią naszego komputera. W przypadku w którym prędkość działania sprzętu ma kluczowe znaczenie, wtedy wybór jest bardzo prosty. Jeśli potrzebujemy zbudować domowy serwer o olbrzymiej pamięci, wtedy warto zastanowić się nad wykorzystaniem starszej technologii. W dużo niższej cenie otrzymamy bowiem dużo więcej przestrzeni dla plików. Wszystko zależne jest więc od celu jaki chcemy osiągnąć z pomocą zestawu, który budujemy. Dyski przenośne pozwalają nam też na przenoszenie danych między komputerami. W końcu są dosyć kompaktowe, więc wykorzystanie ich jest dobrym pomysłem. Przy takim rozwiązaniu trzeba mieć na uwadze, że dysk HDD nie lubi odwracania do góry nogami.

Chcąc rozbudować sprzęt o kolejny dysk lub kiedy mamy potrzebę przenoszenia dużych plików pomiędzy komputerami warto pomyśleć o dysku zewnętrznym. Trzeba mieć na uwadze, że dyski według technologii różnią się prędkością pracy. Różnią się także ceną, więc istotnym elementem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji powinno być zastosowanie.

Redakcja misjanet.pl

Nasi redaktorzy na portalu misjanet.pl to doświadczony zespół ekspertów z branży e-commerce, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją związanych ze sklepami internetowymi. Każdy z naszych redaktorów ma głęboką wiedzę na temat e-commerce oraz doświadczenie w prowadzeniu działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?