misjanet.pl

misjanet.pl – e-commerce, firma, urządzenia

Firma

Nie ma czego się bać

Żyjemy w kraju, w którym nadal istnieje przekonanie, że kasa fiskalna to coś złego. W przypadku usług taxi klienci często proszą o nie włączanie taksometru nie mając pojęcia, że paragon jest w razie czego dowodem do reklamacji. Wierzymy ludziom w ich uczciwość a niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że działamy na własną niekorzyść. Są jednak przypadki, w których kasa fiskalna nie jest potrzebna.

Kiedy nie potrzeba używać kasy fiskalnej?

Jest to zależne przede wszystkim od tego, w jakiej branży działamy. Na przykład usługi pocztowe i kurierskie, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, usługi w zakresie edukacji są zwolnione z potrzeby posiadania kasy fiskalnej. Oczywiście jest dużo więcej usług zwolnionych z tego obowiązku. Jeśli chcemy wiedzieć, czy należymy do tej grupy najlepiej sprawdzić to w internecie lub dopytać w Urzędzie Skarbowym. Przepisy z roku na rok się zmieniają, dlatego nie ma sensu wymieniać wszystkich w tym artykule. Również firmy, które nie przekraczają w roku podatkowym 20 000 zł obrotu są zwolnione z obowiązku posiadania kasy.

Dowód zakupu

Ze strony klienta, jeśli usługodawca zapewnia nam części w celu wykonania usługi a nie ma potrzeby wystawiania paragonu warto, żeby przekazał nam dowody ich zakupu. Dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wiemy za co płacimy. Daje nam to też możliwość oddania elementów na gwarancję. Kiedy nie będziemy mieli żadnego dokumentu, wtedy z pewnością będziemy mieli z tym problemy. Często dowodem wykonania usługi jest faktura, która nie zawsze musi być na podstawie wydanego paragonu. To również jest zależne od branży, w której usługodawca działa. Warto jednak mieć potwierdzenie. Zapewnia nam to bezpieczeństwo i potwierdzenie, że czynność miała miejsce. W razie rękojmi łatwiej dochodzić swoich praw. Niewiele osób wie, że w przypadku płatności kartą, również istnieje potwierdzenie. Numer transakcji jest zapisany, dzięki czemu w przypadku utracenia paragonu możemy dojść do daty zakupu. W przypadku szybko blaknących paragonów jest to dobra informacja. Zwłaszcza że najczęściej o słabej odporności takiego dokumentu dowiadujemy się, kiedy już nie da się go rozczytać.

Kasa fiskalna to nic złego i musimy o tym pamiętać. Zapewnia to bezpieczeństwo dla transakcji. Jeśli jednak dochodzi do usługi, w której nie ma obowiązku wystawienia takiego dokumentu, warto poprosić o inny rodzaj umowy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w razie problemów, będziemy mogli odzyskać pieniądze lub domagać się poprawek w źle wykonanej pracy. Warto się zabezpieczyć.