Tutaj jesteś

Pijącego pracownika warto edukować

28 października 2019 Firma

Kiedy prowadzimy własną firmę to często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego jak wiele szczegółów musimy dopilnować. Jednym z najpoważniejszych problemów z jakimi borykają się współcześnie osoby prowadzące własną działalność jest alkoholizm pracowników.

Ciągły problem

Niestety jasno należy stwierdzić, że z upływem lat wcale problem ten się nie rozwiązuje, mimo, iż tak właśnie prognozowali eksperci. Dlaczego więc tak wielu pracowników wciąż spożywa alkohol na terenie zakładu pracy mimo tego, że mają często świadomość nie tylko konsekwencji, lecz nawet tego, iż alkomat w firmie się znajduje? Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie należałoby się cofnąć kilkanaście lat wstecz. Wówczas to w epoce komunizmu w naszym kraju podejście do pracy było nieco inne niż obecnie. Do dziś z resztą funkcjonuje ukute właśnie w tych katach powiedzenie „czy się stoi czy się leży to wypłata i tak się należy”. Jest to przerażające jak wielu ludzi także i współcześnie wyznaje taką właśnie maksymę. Kluczowym problemem, który powoduje takie a nie inne podejście jest to, że taki pracownik nie odczuwa tego, że od jakości wykonywania przez niego zadań zależy kondycja finansowa przedsiębiorstwa, które go zatrudnia. Tacy ludzie zdają się nie być zdolni do postrzegania swojej pracy w sposób długofalowy. To właśnie wynikiem takiej krótkowzroczności może być na przykład właśnie alkoholizm w pracy.

Alkohol a praca

O tym jak wielkim zagrożeniem może być takie nieodpowiedzialne zachowanie w miejscu pracy nikogo nie trzeba przekonywać. Wystarczy bowiem wyobrazić sobie jaką tragedią może skończyć się sytuacja, gdy w stanie nietrzeźwości znajduje się ktoś pracujący na stanowisku kierowcy czy też wykonujący swoje obowiązki przy jakiejś maszynie przemysłowej. Zdający sobie sprawę z powagi sytuacji przedsiębiorcy często stosują właśnie alkomat w firmie. Takie rozwiązanie jest oczywiście dość skuteczne, lecz warto oprócz niego postawić także na działania edukacyjne. Wydaje się, że to właśnie regularne edukowanie pracowników o zagrożeniach płynących z nadużywania napojów wyskokowych podczas wykonywania obowiązków służbowych może zdać egzamin. Gdy uda nam się wdrożyć taki mechanizm w przedsiębiorstwie to po jakimś czasie możemy być wręcz zaskoczeni tym jak dobrze on działa i żaden alkomat w miejscu pracy wówczas nie będzie już potrzeby. Na sam koniec warto także rozprawić się z pewnym mitem mówiącym o tym, że najczęściej to osoby zza naszej wschodniej granicy pozwalają sobie na tego typu wykroczenia. Otóż pociąg do alkoholu nie jest uwarunkowany narodowością i warto byśmy także o tym pamiętali.

Redakcja misjanet.pl

Nasi redaktorzy na portalu misjanet.pl to doświadczony zespół ekspertów z branży e-commerce, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją związanych ze sklepami internetowymi. Każdy z naszych redaktorów ma głęboką wiedzę na temat e-commerce oraz doświadczenie w prowadzeniu działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?