W przypadku niektórych dziedzin przemysłu wygodnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu kupieckiego. Jest tak dosyć często w przypadku magazynów i sklepów. Sklepy zaciągają takie zadłużenie i spłacają w późniejszym terminie, czyli kiedy same zarobią. To bardzo wygodny sposób finansowania. Czasami jednak jest tak, że magazyn potrzebuje gotówki szybciej. To oczywiście jeden z wielu możliwych scenariuszy, które w biznesie mają miejsce.
Definicja faktoringu
Warto jednak wiedzieć czym jest faktoring i jak może pomóc. Oto 5 faktów i mitów na temat faktoringu.
Ale czym jest faktoring? Kiedy umówiliśmy się z kontrahentem na odroczoną płatność, wtedy zadłużenie przejmuje firma zewnętrzna, która daje nam gotówkę. Jest to tak zwany faktor. Nasz kontrahent spłaca kredyt faktorowi a my mamy pieniądze zdecydowanie wcześniej.
– Mówi się, że faktoring jest drogi. Jest to mit. Prawdą jest, że jest to usługa porównywalna z kosztami kredytu. Bardzo często jest tańsza. Niekiedy firmy korzystają z kredytów podczas gdy faktoring wychodzi bardziej opłacalnie
– Wiele osób myli faktoring z windykacją. To bardziej przekazanie zajmowania się kredytem kupieckim dla firmy zewnętrznej.
– Istnieje przekonanie, że faktoring jest rozwiązaniem wyłącznie dla większych firm. Prawda jest taka, że mniejsze przedsiębiorstwo z mniejszym kapitałem niejednokrotnie może potrzebować takiego rozwiązania bardziej.
– Niektórzy myślą, że ma negatywny wpływ na wizerunek firmy. Prawda jest taka, że jest dokładnie odwrotnie. Pokazuje to, że staramy się zachować płynność finansową poprzez korzystanie z firm zewnętrznych.
– Rozwiązanie dla chwilowego braku środków. To błędne przekonanie. W przypadku, kiedy mamy wielu kontrahentów, dużo łatwiej jest się nam rozwijać mając ciągle stały dopływ gotówki.
Kiedy korzystać?
Jak widać w powyższych punktach przedsiębiorstwa kojarzą faktoring z windykacją, która ma uchronić ich działalność przed bankructwem. Więc skorzystanie z takiej usługi negatywnie wpłynie na dalszą współpracę z innymi firmami. Jest to rozwiązanie, z którego powinno się korzystać często w przypadku kredytów kupieckich.
Biznes rządzi się swoimi prawami. Wiele firm, żeby się rozwijać stosuje różne metody na finansowanie swoich działań. Dotacje oraz kredyty są usługami, po które nie boją się sięgać nawet najwięksi. Dlaczego więc nie wspomóc się w przypadku kredytów kupieckich? Warto dążyć do zachowania płynności finansowej, tylko w ten sposób nasza firma będzie postrzegana za rzetelnego partnera w biznesie. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych warunków. Chociaż często warto spróbować spojrzeć szerzej.