Czasem klienci banków i firm pożyczkowych spłacają jednocześnie kilka zobowiązań. Jest to trudne, ponieważ trzeba pamiętać o poszczególnych terminach spłat i zawsze dysponować środkami na te cele. Wiele kredytów i pożyczek jest zdecydowanie trudniej kontrolować. Dlatego też w takiej sytuacji warto rozważyć kredyt konsolidacyjny, który pozwoli skumulować zobowiązania i ujednolicić harmonogram spłat.
Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny lub też pożyczka konsolidacyjna działająca na podobnych zasadach to specjalny rodzaj kredytu, który pozwala na połączenie w jedno zobowiązanie wszystkich posiadanych dotychczas oddzielnie. Skonsolidować można zobowiązania powstałe w bankach lub innych instytucjach finansowych. Scalając poszczególne należności kredytobiorca ma do spłaty tylko jedno zobowiązanie i jeden termin płatności, co pozwala lepiej kontrolować finanse, oraz bardziej rzetelnie nimi zarządzać.
Kto może się ubiegać o kredyt konsolidacyjny?
O kredyt konsolidacyjny może ubiegać się w zasadzie każdy klient, który spłaca jednocześnie kilka zobowiązań i chce obniżyć sobie wysokość łącznej miesięcznej raty. Trzeba jednak pamiętać, iż podejmując decyzję o przyznaniu bądź nieprzyznaniu kredytu konsolidacyjnego instytucja finansowa również analizuje dokładnie sytuację danej osoby, więc negatywna historia kredytowa i opóźnienia w spłatach bądź niskie uposażenie mogą wykluczać kredytobiorcę jako kandydata do produktu konsolidacyjnego.
Na czym polega konsolidacja?
Konsolidacja ma na celu przekształcenie wielu zobowiązań w jedno, które łatwiej będzie spłacić. Mniejsza rata miesięczna jest możliwa dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. Konsolidacja może również poprawić zdolność kredytową klienta, gdyż jest ona zależna także od ilości posiadanych zadłużeń a w tym wypadku kilka odrębnych zobowiązań jest zamienianych na jedno. Ponadto, kredyt konsolidacyjny jest niżej oprocentowany od pożyczki gotówkowej. Zasadniczo jednak kredyt konsolidacyjny będzie droższy od dotychczasowych. Po pierwsze dlatego, że nowy produkt to nowe koszty dodatkowe z tytułu opłat i prowizji. Po drugie, z tego powodu, że wydłużenie okresu kredytowania spowoduje konieczność zapłacenia wyższych odsetek. Niemniej jednak konsolidacja jest dobrym pomysłem dla tych klientów, którzy nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań i narażają się na opóźnienia. Konsolidacja może być sposobem na wybrnięcie z trudnej sytuacji dla kredytobiorców, którzy utracili częściowe źródło dochodów i nie chcą sobie psuć historii kredytowej. Konsolidacji podlegają zwykle kredyty oraz pożyczki gotówkowe. Skonsolidować można również kredyty samochodowe, zadłużenia powstałe na kartach kredytowych bądź kontach ROR. Na stronie https://www.brakoplat.pl/ znajdziesz szczegółowe informacje na temat kredytów.
Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?
Do wyboru jest kilka rodzajów produktów konsolidacyjnych. Może to być bankowy kredyt konsolidacyjny, pożyczka konsolidacyjna w firmie finansowej lub prywatna pożyczka konsolidacyjna. Z tą ostatnią propozycją należy bardzo uważać, pomimo tego, że może to być jedna z szybszych opcji. Nigdy jednak nie wiadomo, czy trafi się na uczciwego pożyczkodawcę. W banku uzyskanie kredytu konsolidacyjnego może być utrudnione poprzez długotrwałą weryfikację. Trzeba posiadać zdolność kredytową oraz cieszyć się pozytywną historią kredytową, aby taki kredyt otrzymać. Ponadto, nie wszystkie banki godzą się na skonsolidowanie tzw. chwilówek. Firmy pożyczkowe z kolei nie weryfikują swoich klientów w sposób tak radykalny jak banki, więc tu można faktycznie łatwiej otrzymać wsparcie, lecz z drugiej strony pożyczka konsolidacyjna zwykle wychodzi drożej niż kredyt. Aby podjąć właściwą decyzję, można skorzystać z dostępnych w sieci porównywarek kredytów i pożyczek.