Tutaj jesteś

Sprawozdanie finansowe do KRS bez tajemnic

5 sierpnia 2022 Firma Sprawozdanie finansowe do KRS


Jeżeli Twoja firma widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, a Ty należysz do rejestru przedsiębiorców, jednym z Twoich obowiązków będzie regularne składanie sprawozdań finansowych do KRS. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie dane powinny znaleźć się w takim sprawozdaniu, oraz gdzie i jak je złożyć!

Kogo dotyczy obowiązek składania sprawozdania finansowego do KRS?

Aby być zobowiązanym do składania sprawozdań w KRS, należy spełniać jednocześnie dwa warunki:

 • wpis o firmie znajduje się w KRS
 • przedsiębiorstwo należy do rejestru przedsiębiorców.

Ważne: w rejestrze KRS znajdują się często fundacje, jednak nie należą one do rejestru przedsiębiorców, ponieważ fundacje nie są przedsiębiorstwami. Z tego też powodu nie mają one obowiązku składania sprawozdań finansowych do KRS.

Zazwyczaj w tym kontekście mówimy więc o:

 • spółkach akcyjnych,
 • spółkach z o.o.,
 • spółkach jawnych,
 • spółkach komandytowych,
 • spółkach partnerskich,
 • spółkach komandytowo-akcyjnych.

Wyjątek od reguły

Istnieją dwa przypadki, w których mimo należenia do KRS oraz rejestru przedsiębiorców, nie trzeba składać sprawozdania. Dotyczy to wspólników spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, a ich przychody netto wyniosły mniej niż 2 mln euro w danym roku podatkowym.

Kiedy należy złożyć sprawozdanie finansowe do KRS?

Zazwyczaj sprawozdanie należy złożyć do 15 lipca danego roku. Dlaczego akurat 15 lipca? Na złożenie sprawozdania spółki mają 15 dni od daty zatwierdzenia, która z kolei przypada na 6 miesięcy od dnia bilansowego.

W zdecydowanej większości przypadków dniem bilansowym dla spółek jest 31 grudnia, stąd 6 miesięcy od dnia bilansowego upływa 30 czerwca. Jeżeli jednak jeszcze nie złożyłeś sprawozdania do KRS, nic straconego! W 2022 roku termin składania sprawozdań finansowych został wydłużone do 30 września.

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS?

Obecnie nie ma możliwości złożenia sprawozdania do KRS w formie tradycyjnej – dokumenty należy przesłać w formie elektronicznej, konkretnie w pliku .xls. Aby mieć pewność, że sprawozdanie finansowe jest wypełnione prawidłowo i złożone w odpowiedni sposób, najlepiej skorzystać z aplikacji e-Sprawozdania Finansowe dostarczonej przez Ministerstwo Finansów. 

Aby uzyskać więcej szczegółowych informacji oraz dpowiedzi na pytania:

 • jak korzystać z aplikacji?
 • co musi zawierać dokument składany do KRS?
 • kto powinien podpisać się pod dokumentem?

…i wiele innych, przeczytaj artykuł: Jak złożyć sprawozdanie finansowe w KRS?

Redakcja misjanet.pl

Nasi redaktorzy na portalu misjanet.pl to doświadczony zespół ekspertów z branży e-commerce, którzy pasjonują się dzieleniem się wiedzą i inspiracją związanych ze sklepami internetowymi. Każdy z naszych redaktorów ma głęboką wiedzę na temat e-commerce oraz doświadczenie w prowadzeniu działalności online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?